Odkryj z nami Filipiny!

Redakcja

19 lutego, 2024

Odkryj piękno Filipin!

Dzięki tropikalnemu klimatowi, różnorodnej przyrodzie i ciekawej kulturze lokalnej Filipiny są jednym z najbardziej atrakcyjnych celów podróży na świecie. Ten archipelag w Azji Południowo-Wschodniej, ograniczony od zachodu Oceanem Spokojnym i Morzem Celebes, a od wschodu Morzem Południowochińskim, jest domem dla ponad 6 000 wysp. Zajmując powierzchnię około 5 000 mil kwadratowych, Filipiny są krajem o trzeciej co do wielkości masie lądowej, a mimo to zamieszkuje je ponad 90 milionów ludzi. W tym zróżnicowanym kraju jest tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, że będziesz chciał przeznaczyć co najmniej tydzień na poznanie wszystkiego, co Filipiny mają do zaoferowania.

Sztuka filipińska

Jeśli kochasz sztukę, na pewno pokochasz Filipiny. Z ponad 400 filipińskimi grupami etnicznymi i ponad 250 stanowiskami archeologicznymi z epoki kamienia, brązu i żelaza, kraj ten ma mnóstwo starożytnej sztuki do odkrycia. Najlepiej zacząć od Manili, gdzie w Narodowym Muzeum Antropologii znajduje się druga co do wielkości kolekcja sztuki prehistorycznej na świecie. Uważa się, że wiele z artefaktów znalezionych na tych stanowiskach archeologicznych pochodzi sprzed ponad 2 000 lat, co czyni je jednymi z najstarszych dzieł sztuki w regionie Azji i Pacyfiku.
filipiny

Filipińskie wyspy

Na Filipinach znajduje się ponad 20 zamieszkałych wysp, a każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Oto niektóre z najpopularniejszych wysp archipelagu. Luzon – Wyspa ta, na której znajduje się znany na całym świecie Boracay, słynie z plaż i nocnego życia. Mindanao – druga co do wielkości wyspa archipelagu, znana ze swojej islamskiej historii i kultury. Cebu – niegdyś była to baza Imperium Hiszpańskiego i jest znana z koszykówki, wysokiej klasy hoteli i surfingu. Siargao – znana również jako „Perła Południa” wyspa Siargao jest jedną z największych atrakcji turystycznych Filipin i miejscem, gdzie uprawia się jedne z najlepszych na świecie sportów surfingowych. Negros – Negros, położony w środkowej części Filipin, znany jest z pięknych plaż i gór. Camiguin – Mniej niż godzinę drogi łodzią od Ta Manual, Camiguin jest znane z krystalicznie czystej wody i wspaniałych tropikalnych plaż.

Kuchnia filipińska

Filipiny mają swoją własną kuchnię, która często charakteryzuje się jedzeniem ulicznym i jedzeniem pałeczkami. Oto kilka najpopularniejszych potraw, które można tam znaleźć.
  • Pancit – to filipińska wersja wietnamskiego pho. Obfity makaron w bulionie z cebulą dymką, imbirem i wołowiną.
  • Siopao – Jest to smażony chleb, do którego zwykle dodaje się wieprzowe tapa lub wątróbkę.
  • Tinola – jest to filipińska wersja naleśników.
  • Kurczak z pandanu, lechon kawali, bibingka i pinakbet – Wizyta na Filipinach jest niekompletna bez spróbowania przynajmniej kilku z poniższych filipińskich przysmaków. Na początek warto spróbować kurczaka z pandanu – jest to marynowany kurczak gotowany z aromatem pandanu i podawany ze skwierczącym czosnkowym ryżem.

Filipińskie miasta

Manila – Stolica kraju, Manila, to tętniąca życiem metropolia z różnorodnymi atrakcjami. Cebu – znane również jako „Miasto Latarni Morskich”, Cebu słynie z festiwalu religijnego, podczas którego ludzie rozświetlają niebo świecami. Bohol – Bohol jest główną atrakcją turystyczną na Filipinach i słynie z Czekoladowych Wzgórz.

Polecane: