Niecodzienne filmy dokumentalne

Redakcja

20 lutego, 2024

Film dokumentalny „Facebookistan”

Jest to krótki film, który trwa tylko 11 minut. Pokazuje, jak działa Facebook, jak został założony i co się dzieje, gdy nie działa prawidłowo. To fascynujące spojrzenie na funkcjonowanie mediów społecznościowych i na to, w jaki sposób zmieniają one nasze społeczeństwo i sposób życia. Warto obejrzeć. Wujek Bernard – lekcje innej ekonomii Kanadyjski film dokumentalny o Bernardzie „Wujku Bernardzie” von NotHausie, który trafił do więzienia za rzekome złamanie sankcji gospodarczych wobec Iranu. To interesujący człowiek, a jego historia jest bardzo niezwykła. Von NotHaus jest inżynierem samoukiem i jest krytycznie nastawiony do Rezerwy Federalnej.

Film „Człowiek”

To amerykański dokument o kimś, kto miał bardzo nietypowe życie. Morgan Spurlock to człowiek krzykliwy, który lubi robić rzeczy, które są trochę niestandardowe. W tym przypadku bierze udział w badaniu medycznym, dzięki któremu może wypić swoją drogę do otyłości i otrzymać 10 000 dolarów dotacji za swoje kłopoty.
filmowiec

Niecodzienne filmy dokumentalne o świecie

Wiele filmów dokumentalnych rozgrywa się w konkretnym miejscu i patrzy na świat z określonego punktu widzenia. Te niezwykłe filmy dokumentalne zabierają widzów do innych krajów i na inne planety, wykraczając poza to, co oczywiste i konwencjonalne. Filmy dokumentalne o świecie często pokazują nam egzotyczne kultury i ich sposób życia, ale mogą też zagłębić się nieco w naszą przeszłość. Czy to Wielki Mur Chiński, czy panorama Manhattanu – wszyscy znamy te słynne punkty orientacyjne. Są jednak na świecie także inne, mniej znane, niezwykłe zabytki, które warto zobaczyć. Oto pięć niezwykłych filmów dokumentalnych o świecie, które koniecznie trzeba obejrzeć. „Wielki Mur”. The Great WALL to pełnometrażowy film dokumentalny z 2016 roku w reżyserii znanego irlandzkiego dokumentalisty, C Flanigana-O’malleya. Śledzi on podróż irlandzkiego architekta krajobrazu, Toma Leddy’ego, który wyrusza w podróż, aby zbudować wschodnią ścianę Wielkiego Muru Chińskiego. „THE Great WALL” to intrygujące spojrzenie na historię, architekturę i symbolikę jednego z najsłynniejszych murów świata. „Człowiek, który zasadził drzewo”.Ten krótki dokument o człowieku, który sadzi drzewo dla każdej napotkanej osoby, jest piękny, inspirujący i dziwnie niewygodny do oglądania. Film ukazał się po raz pierwszy w 2012 roku, ale jego przesłanie o globalnym zrównoważonym rozwoju wciąż silnie rezonuje. „Człowiek, który zasadził drzewo” to wspaniałe przypomnienie, że wszyscy jesteśmy połączeni, a to, co dotyka jedną osobę, wpływa na nas wszystkich. „You Can’t Not Not Live Here” to piękne, wnikliwe i dziwne spojrzenie na społeczność ludzi żyjących poza siecią w wiejskiej okolicy w północnej Kalifornii. Film śledzi losy kilku osób żyjących w tej samowystarczalnej społeczności, które opowiadają o wyzwaniach, przed jakimi stają, a także o korzyściach płynących z życia poza siecią.

Niecodzienne filmy dokumentalne o przyrodzie

Ciągle mówi się nam, że przyroda umiera. Pozbawia się nas lasów i dzikich miejsc. Ten dokument stawia jednak pytanie, czy z przyrodą naprawdę jest tak źle. Główną tezą filmu jest to, że człowiek ma negatywny wpływ na środowisko, ale są też pewne pozytywne aspekty, które można z tego wynieść. „Cowspiracy” to świetny film dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wpływie żywności, którą jedzą każdego dnia, na środowisko. W tym dokumencie ekolog i współzałożyciel Greenpeace Kumi Naidoo przygląda się dogłębnie przemysłowi mleczarskiemu i jego ewentualnemu wpływowi na środowisko. Naidoo udaje się do takich miejsc jak Indie i Afryka, aby zbadać wpływ przemysłu mleczarskiego na te obszary.

Niecodzienne filmy dokumentalne o ludziach

Filmy dokumentalne o ludziach często są bardzo suche i oparte na faktach, ale na tej liście jest kilka takich, które są ciekawe i przyjemne do oglądania. Są wśród nich niezwykli ludzie, którzy znaleźli sposób na wykorzystanie swoich talentów do zarabiania na życie, oraz ludzie o nietypowych zawodach. Jeśli nie oglądasz tych filmów dokumentalnych, możesz o tym nie wiedzieć, ale ludzie są skomplikowani i interesujący. „Magia rzeczywistości” to wzruszające spojrzenie na życie osób o specjalnych potrzebach. Wszyscy słyszeliśmy o filmach dokumentalnych, które dogłębnie analizują takie tematy jak środowisko czy polityka, ale co z tymi, które dogłębnie analizują losy osób niepełnosprawnych? Ten film właśnie to robi. To bardzo emocjonalne spojrzenie na codzienne życie osób o specjalnych potrzebach, a także ich rodzin.

Polecane: