Fotowarsztaty dla początkujących

Redakcja

22 lutego, 2024
Zakres warsztatów fotograficznych jest dość szeroki, więc i zakres tematów, których można się nauczyć, jest dość duży. Większość warsztatów skupia się na konkretnych technikach i metodach, ale porusza też takie tematy, jak oświetlenie, kompozycja, opowiadanie historii wizualnych i inne. Oto niektóre z głównych tematów, jakich można się spodziewać na warsztatach fotograficznych.

Jak fotografować produkty?

Fotografia produktów może być bardzo wymagająca, ponieważ musisz pokazać przedmiot w jak najbardziej pochlebnym świetle, a jednocześnie pokazać jego jakość. Musisz także uchwycić przedmiot jako nowy, aby nie wyglądał na stary lub zniszczony (bo i tak wkrótce będziesz go odświeżać). Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących fotografowania produktów:
 • Wybierz miejsce fotografowania z dużym wyprzedzeniem. Ustal, gdzie chcesz robić zdjęcia, i daj sobie wystarczająco dużo czasu na dotarcie na miejsce i przygotowanie się (w tym przygotowanie się na ewentualne warunki pogodowe).
 • Zabierz ze sobą pustą torbę, którą wypełnisz produktami, które zamierzasz fotografować. W ten sposób można uzupełniać torbę w trakcie fotografowania, a nie opróżniać zapasy.
 • Ułóż produkty, które zamierzasz sfotografować, tak aby wyglądały ładnie i uporządkowanie. Ułatwi to fotografowanie i edycję, a w niektórych sytuacjach nawet sprzedaż produktów.
 • Starannie dobierz oświetlenie. Można to zrobić przed przyjazdem do danego miejsca lub rano w dniu sesji.
 • Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do pracy. Jeśli dzień jest wyjątkowo wietrzny lub jeśli miejsce jest oddalone od gniazdek elektrycznych, warto zabrać ze sobą dodatkowe lampy.
 • Staraj się fotografować przedmioty, które mogą być noszone lub używane przez ludzi. Na przykład można sfotografować sprzęt sportowy, torebki lub rowery.
 • Pamiętaj, że fotografujesz produkty, a nie ludzi. Ludzie często przyjmują niezręczne lub niekorzystne pozy i często nie chcą z Tobą współpracować. Należy być na to przygotowanym, a w razie potrzeby przyprowadzić znajomego do pomocy.
warsztaty fotograficzne

Jak fotografować portrety?

Portrety to zupełnie inny gatunek fotografii niż zdjęcia produktów czy krajobrazów. Zazwyczaj fotografuje się ludzi, zarówno przyjaciół, rodzinę, jak i nieznajomych. Może to być w studio, w plenerze lub w innym miejscu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących fotografowania portretów:
 • Zapoznaj się ze swoim sprzętem i przetestuj ustawienia przed sesją. Zwiększy to szanse na uzyskanie pożądanych ujęć, a także pomoże uniknąć problemów w trakcie sesji.
 • Rozważ zabranie ze sobą przyjaciela, który pomoże Ci w oświetleniu, pozowaniu lub w obu tych czynnościach. Można też spróbować ustawić dwie siatki i używać ich jako kanapki.
 • Jeśli wykonujesz portret osoby, postaraj się znaleźć miejsce, które będzie sprzyjać stylowi fotografowania, jaki chcesz zastosować. Dobrym rozwiązaniem jest studio z lightboxem lub plener, który nie zmienia się nieustannie.
 • Jeśli wykonujesz portret w plenerze, rozważ zabranie ze sobą reflektora lub dwóch. Za ich pomocą można wypełnić cienie i sprawić, że oświetlenie będzie bardziej spójne.

Jak fotografować architekturę?

Architektura to zupełnie inny typ obiektu niż pejzaż czy portret. Jest bardziej statyczna i wymaga innego stylu fotografowania, aby ją dobrze uchwycić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących fotografowania architektury:
 • Nie staraj się sfotografować każdego elementu architektonicznego budynku. Wybierz jeden lub dwa elementy i postaraj się pokazać je na jak najwięcej różnych sposobów.
 • Gdy już wybierzesz element architektoniczny do sfotografowania, znajdź sposób, aby umieścić go w kadrze. Na przykład, jeśli fotografujesz budynek, umieść na zdjęciu adres ulicy.
 • Jeśli to możliwe, sfotografuj budynek w czasie, gdy nie ma zbyt silnego wiatru, a słońce wychodzi zza budynku.
 • Rozważ zabranie ze sobą statywu lub innego urządzenia pomocniczego, które ułatwi stabilne ustawienie aparatu i uzyskanie pożądanego ujęcia.
 • Pamiętaj, że architektura składa się z kształtów, dlatego komponując zdjęcie, staraj się unikać zasady trzech trzecich. Jest to zasada kompozycji, w której dwie przecinające się linie są umieszczane wewnątrz obrazu, dzieląc go na trzy części.

Jak fotografować krajobrazy?

Krajobrazy to prawdopodobnie najłatwiejszy rodzaj fotografii, od którego można zacząć. Nie ma nic skomplikowanego ani trudnego w fotografowaniu krajobrazów, a dzięki odpowiedniemu miejscu i oświetleniu można uzyskać naprawdę niesamowite ujęcia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących fotografowania krajobrazów:
 • Przed wyruszeniem w podróż w celu sfotografowania krajobrazu upewnij się, że masz sprzęt, który pozwoli Ci go dobrze sfotografować. Prawdopodobnie będziesz potrzebować aparatu, statywu, torby do przenoszenia sprzętu oraz jakiejś formy ochrony dla sprzętu (np. płaszcza przeciwdeszczowego).
 • Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, najpierw sprawdź je w Internecie. Pomoże Ci to zaplanować podróż, a także umożliwi rozejrzenie się za potencjalnymi obiektami do fotografowania.
 • Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz później przyciąć zdjęcia i że nie musisz za każdym razem zapełniać karty pamięci.

Polecane: