Jak powstają ceramiczne arcydzieła? Ze sztuką od pokoleń

Redakcja

17 lutego, 2024

Jak powstają ceramiczne dzieła sztuki?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak tworzyć własne ceramiczne dzieła sztuki, to trafiłeś we właściwe miejsce. Przygotowaliśmy listę wszystkiego, co musisz wiedzieć o tworzeniu własnych ceramicznych dzieł sztuki. Po pierwsze, będziesz potrzebować gliny. Można ją kupić w workach lub zrobić własną z ziemi. Następnie trzeba dodać do gliny masę poślizgową. Poślizg można kupić w różnych grubościach lub zrobić własny. Do gliny można też dodać inne materiały, aby uzyskać różne kolory i faktury. Po wyschnięciu masy poślizgowej można przystąpić do tworzenia ceramicznego dzieła sztuki. Najbardziej podstawową formą ceramicznego arcydzieła jest obiekt trójwymiarowy. Można jednak stworzyć również dzieło dwuwymiarowe. Może to być tak proste, jak pomalowanie elementu ceramicznego, lub tak złożone, jak dodanie świateł i dźwięku do dzieła.

Co to jest szkliwienie ceramiki?

Jedną z unikalnych cech ceramiki jest to, że może być ona szkliwiona lub nieszkliwiona. Ceramika nieszkliwiona jest porowata i może być malowana lub dekorowana przy użyciu farby temperowej, akrylowej lub akwareli. Proces tworzenia ceramicznego arcydzieła jest podobny do procesu wyrabiania naczynia z gliny. Najpierw artysta formuje glinę, która jest następnie wypalana lub szkliwiona. Następnie dzieło jest wypalane lub szkliwione po raz drugi, aby scalić elementy dekoracyjne i stworzyć trwałe dzieło sztuki.

Proces tworzenia ceramicznego arcydzieła

Teraz, gdy już wiesz, czym jest ceramiczne arcydzieło i jak się je wytwarza, przyjrzyjmy się procesowi tworzenia ceramicznego arcydzieła.
 • Rzeźbienie w glinie: Po zebraniu odpowiedniej gliny pierwszym krokiem jest wyrzeźbienie dzieła. Można to zrobić za pomocą różnych narzędzi do gliny, a nawet rąk. Użyj rąk, aby nadać rzeźbie więcej tekstury lub stworzyć wyraz twarzy i inne szczegóły.
 • Suszenie gliny: Po zakończeniu rzeźbienia trzeba ją całkowicie wysuszyć. Może to potrwać od kilku godzin do kilku dni. Rzeźba jest sucha, gdy można ją delikatnie poruszyć bez rozpadania się.
 • Wypalanie gliny: Po wyschnięciu rzeźbę można wypalić w piecu lub upiec na słońcu, aby ją utwardzić.
 • Szkliwienie gliny: Po wypaleniu można nałożyć szkliwo, aby stworzyć swoje ceramiczne arcydzieło.
 • Uszczelnianie gliny: Po zakończeniu szkliwienia można pokryć je bezbarwną powłoką, która ochroni je przed czynnikami zewnętrznymi.
ceramika

Potrzebne narzędzia i sprzęt

Do tworzenia własnych ceramicznych dzieł sztuki potrzebne są odpowiednie narzędzia i sprzęt. Jednym z najważniejszych przedmiotów, jakie można kupić, jest para dobrych rękawic. Podczas pracy z gliną trzeba chronić ręce przed poplamieniem lub zadrapaniem. Rękawice przydają się także podczas pracy z innymi toksycznymi materiałami, takimi jak farby czy rozcieńczalniki. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest piec. Można kupić mały lub duży piec, w zależności od liczby wypalanych przedmiotów. Potrzebne narzędzia i sprzęt:
 • Papier ścierny, pilniki i inne narzędzia do wykończenia ceramiki.
 • Jednorazowe rękawice ochronne.
 • Czyste szmaty.
 • Gąbka.
 • Woda.
 • Olej.
 • Alkohol do szorowania.
 • Drobnoziarnisty papier ścierny.
 • Narzędzia do gliny.

Przyszłość ceramiki w sztuce

Choć historia ceramiki sięga tysięcy lat wstecz, to dopiero w połowie XIX wieku sztuka ceramiczna zaczęła ewoluować do dzisiejszej postaci. W tym czasie dzieła ceramiczne zaczęły być wykorzystywane jako narzędzia do krytycznej analizy i interpretacji otaczającego świata. W XX wieku artyści tacy jak Thaddeus Cahill i Jack Delue zaczęli przekraczać granice tego, co było możliwe przy użyciu gliny. Cahill tworzył dzieła naturalnej wielkości i trójwymiarowe, które były jednocześnie funkcjonalne i artystyczne. Z kolei Delue interesował się artystycznym potencjałem mniej popularnych rodzajów gliny, takich jak kaolin, wyroby gliniane i terakota. Cahill i Delue utorowali drogę do współczesnego renesansu ceramiki, w czasie którego wyroby ceramiczne były wykorzystywane do eksploracji szerokiego zakresu tematów i zagadnień.

Polecane: