Muzeum Kinematografii w Łodzi: Obowiązkowa wizyta dla miłośników filmu!

Redakcja

22 lutego, 2024

Wprowadzenie do Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi zostało założone w 1979 roku jako pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Mieści się ono w historycznym centrum Łodzi, gdzie w złotym wieku polskiego kina mieszkali i pracowali filmowcy, operatorzy, reżyserzy, aktorzy i inni przedstawiciele branży filmowej. Stała wystawa w muzeum przedstawia ewolucję kamery filmowej od końca XIX wieku do czasów współczesnych, skupiając się na technicznych i twórczych aspektach tego procesu. Muzeum posiada także dużą filmotekę, skaner filmowy, wystawę fotograficzną i laboratorium fotograficzne.

Jak tam trafić i co jest w środku

Muzeum Kinematografii znajduje się w starej części Łodzi, na rogu ulic Nowy Świat i Grunwaldzkiej. Jeśli odwiedzasz Łódź po raz pierwszy, łatwo do niego trafić: stara część miasta jest łatwa w nawigacji i dobrze oznaczona znakami. Dojazd do muzeum:
  • Komunikacja miejska: autobusem lub tramwajem do placu Nowy Świat. Przystanek nazywa się Kasprowicza. Stamtąd przejdź pieszo do Muzeum Kinematografii.
  • Samochodem: parking przy Muzeum Kinematografii jest dostępny dla zwiedzających posiadających naklejkę samochodową. Obok muzeum znajduje się także parking publiczny.

Dlaczego warto odwiedzić to muzeum

Muzeum Kinematografii to największe tego typu muzeum na świecie, prezentujące historię sztuki filmowej od samego początku aż po dzień dzisiejszy. Muzeum mieści ponad 100 000 eksponatów i zajmuje powierzchnię 300 000 metrów kwadratowych. Warto odwiedzić to miejsce dla każdego, kto interesuje się historią filmu i fotografii, a także dla tych, których fascynuje sposób działania. Codziennie odbywają się wycieczki z przewodnikiem w wielu językach (w tym po polsku i angielsku) po fascynujących eksponatach. Oto kilka ciekawostek z kolekcji muzeum:
  • Największa na świecie kolekcja historycznych i współczesnych aparatów fotograficznych.
  • Największa na świecie kolekcja fragmentów obiektywów.
  • Największa na świecie kolekcja plakatów filmowych.
  • Ponad 30 000 historycznych i współczesnych obrazów nieruchomych i ruchomych.
  • Jedyne w Polsce muzeum kina, w którym można zobaczyć, jak powstaje film.

Polecane: