Muzyka rodem z Afryki - Foliba

Najlepsza muzyka prosto z Afryki - Foliba

Muzyka rodem z Afryki - Foliba 25-03-22 · SimpleUser

Muzyka która porusza serce - Foliba

Jeśli kochasz mocną i namiętną muzykę, która przemawia do duszy, musisz zacząć słuchać foliba. Instrumenty strunowe foliby mają głębokie, ciemne i potężne brzmienie, które wzruszy Cię do łez i sprawi, że Twoje serce zacznie puchnąć z emocji.

Uważa się, że kora - dwustrunowy instrument, na którym często gra się ze smyczkiem - przynosi szczęście i chroni przed złymi duchami. Bata, ręczny bęben, często używany podczas ślubów, pogrzebów i innych ważnych ceremonii, ma magiczne i duchowe właściwości.

Czym jest muzyka afrykańska?

Muzykę afrykańską można opisać jako muzykę, która pochodzi z Afryki. Ale ta definicja jest w rzeczywistości dość zawężająca. Muzyka afrykańska łączy w sobie szeroki zakres wpływów, głównie zaczerpniętych z kultur, które przez wieki wywierały wpływ na ten kontynent. Oznacza to, że muzyka afrykańska może być bardzo różnorodna i zawierać elementy, które są znane słuchaczom w innych częściach świata.

Wiele tradycyjnych rytmów afrykańskich w rzeczywistości nie pochodzi z kontynentu afrykańskiego. Uważa się na przykład, że djembe pochodzi z Afryki Zachodniej, a berimbau z Ameryki Południowej. Podobnie wiele instrumentów, które są powszechnie kojarzone z muzyką afrykańską, takich jak kora, w rzeczywistości pochodzi z Azji.

foliba muzyka afrykanska

Odkrywanie piękna foliby

Foliba to wyjątkowy gatunek muzyczny zachodniego Kamerunu. Jest to część Afryki, która nie zawsze jest znana ze swoich bogatych tradycji muzycznych.

Foliba ma wyjątkowe brzmienie, a jej głównymi instrumentami są gitary akustyczne i balafony (afrykańskie bębny o podwójnej główce). Często słychać też silne wpływy Afryki Zachodniej.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Kamerunu, termin Foliba może być również używany jako przymiotnik do opisania wszystkiego, co jest zachodnie lub typowe dla tego regionu.

Korzenie i ewolucja foliby

Foliba ma swoje korzenie we wczesnych latach 1900, kiedy to afroamerykańscy muzycy zaczęli grać amerykańską muzykę ludową na afrykańskich instrumentach. Muzycy ci wykorzystali swoje oryginalne amerykańskie wpływy do stworzenia nowego stylu muzycznego zwanego world music.

Termin world music stawał się coraz bardziej popularny w latach 60. i 70. Obecnie world music jest popularna nie tylko wśród fanów muzyki afrykańskiej, ale także wśród tych, którzy szukają bardziej zróżnicowanej formy muzyki.

Afryka Zachodnia matką wszelkiej muzyki

Wielu ludzi sądzi, że tradycyjna muzyka krajów Afryki Zachodniej jest tym, co sprawia, że muzyka tego kontynentu jest tak wspaniała. W rzeczywistości jednak większość tradycyjnej muzyki tych krajów jest do siebie bardzo podobna. Różnice między folibą z Mauretanii a korą z Mali są bardzo niewielkie. Podobnie muzyka krajów regionu Wielkich Jezior nie różni się zbytnio od tej z krajów południowych.

To, co czyni muzykę afrykańską wielką, to szeroki wachlarz wpływów, które ukształtowały muzyczne dziedzictwo kontynentu. Podobieństwa między różnymi tradycjami muzycznymi różnych krajów kontynentu, a także różnice między nimi składają się na prawdziwie wyjątkową kulturę muzyczną.

Muzyka afrykańska to nie tylko muzyka. To cały sposób życia, z własną historią, kulturą i tożsamością. Istnieje wiele różnych rodzajów muzyki afrykańskiej, a każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny styl i smak.


Loading...